Doğurganlık için Yeni Bir Umut

Maze Health’te yaptığımız testlerden biri, ESSM olarak da bilinen Genişletilmiş Sperm Arama ve Mikrodondurmadır. ESSM, bir sperm örneği almayı ve kapsamlı bir arama yapmayı (genellikle yaklaşık 6-8 saat) içerir. Bu çığır açan laboratuvar testi, tüm semen örneğinin 5 mikro litrelik damlacıklara bölünmesi ve damlaların yüksek güçlü bir mikroskop altında dikkatlice taranmasıyla gerçekleştirilir. Bulunan herhangi bir sperm, SpermVD adı verilen özel bir cihaza yerleştirilir ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonunda (ICSI-IVF) kullanılmak üzere dondurularak saklanır.

Biz sadece öne çıktık New York Times 18 yıldır hormon kullanan bir trans kadının tahlillerinde sperm çıkmadığı heyecan verici bir vakamız vardı. Son ameliyatı olan vajinoplasti için gitmeden bir gün önce ve ejakülatta gerçekten sperm bulduk. Onları dondurabildik ve partneri kadın olduğu için artık birlikte biyolojik çocuk sahibi olma fırsatına sahipler. Heyecan verici bir gelişmeydi.

Bundan önce, kadın hormon geçişine başladıktan sonra buldukları en uzun sperm (bu tekniği kullanmadan), 2 yıldı. Bu kadında 18 yıllık hormonlardan sonra sperm bulduk, o yüzden heyecanlıyız.

New York merkezli olmamıza rağmen, yine de bir ESSM yapmak için uçabilirsiniz. Sperm dondurulduktan sonra, ülkenin her yerine gönderebiliriz.

Makalemizde de belirttiğim gibi “geçiş yapan trans kadınların büyük çoğunluğuna spermlerini saklama seçeneği sunulmuyor ve hormon verildikten ve testisleri ameliyatla alındıktan sonra seçenekleri kapandı.”

ESSM veya Cryobanking hakkında daha fazla bilgi için bizi arayın, size yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacağız.

Yorum yapın