Böbrek Yetmezliği İlacı Nedir?

Böbrek yetmezliği, kronik yani doğuştan olan böbrek sorununun son aşamasıdır. Son dönem böbrek yetmezliği SDYM olarak da isimlendirilmektedir. Böbreklerin görevlerini diyaliz ya da böbrek nakli olmadan hayatta kalmayı sağlayacak kadar sürdürememesi durumudur. Böbrekler vücutta bel hizasında ve sırta daha yakın bir konumda simetrik bir şekilde omurganın iki yanında olmak üzere vücutta bir çift olarak bulunan organdır.

Vücuttaki asıl işlevi içinden geçen kanı filtrelemek ve toksinleri vücuttan atmayı sağlamaktır. Böbreklerin arıtma işlemi anında ortaya çıkardığı atıklar mesaneye ulaşır ve idrar çıkıldığında vücuttan atılır. Böbrekler aynı zamanda da vücudun su seviyesini dengelerler. Böbrek yetmezliği böbreklerin kandaki toksinleri yeterli oranda filtreleme özelliğini kaybettiğinde ortaya çıkan tablodur. Böbrekler görevlerini düzenli bir şekilde yapmazlar ise vücut toksinler tarafından aşırı yüklenir. Tedavi edilmezse bu durum hayatı tehdit edecek seviyede böbrek yetmezliğine yol açabilmektedir.

Böbrek Yetmezliği Türleri Nelerdir?

Böbrek yetmezliği tür olarak 5 çeşitten oluşur bunlar;

1. Akut Prerenal

2. Akut iç böbrek yetmezliği

3. Kronik prerenal böbrek yetmezliği

4. Kronik intrinsik böbrek yetmezliği

5. Kronik post-renal böbrek yetmezliği

olmak üzere 5 türde incelenir.

Böbrek Yetmezliği Belirtisi Nedir?

Böbrek yetmezliği erken evrelerinde sessiz bir şekilde ilerler yani hiçbir belirti vermez. Bazı durumlarda böbreklerin görevlerinin kaydedilmeye başlandığı ileri düzey evrelerde ortaya çıkabilmektedir. Böbrek yetmezliği belirtisi her hastada sağlık durumuna göre farklıdır ve aynı şekilde ortaya çıkmaz. Genellikle farklı hastalıklarla da karıştırılan kronik böbrek yetmezliğinin belirtileri genel olarak şu şekildedir; yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı, baş dönmesi, kusma, vücudun fazla su tutmasına bağlı olarak gelişen ayaklarda şişkinlik, konsantrasyon bozukluğu, iştah kaybı, gece uyku problemleri, idrar miktarında değişiklik ve geceleri sık sık idrara çıkmak, özellikle geceleri olmak üzere kas seğirmesi ve krampları, ayak ve ayak bileklerinde şişkinlik, yüksek tansiyon, göğüs ağrısı, kalıcı kaşıntı ve ciltte kuruluk gibi belirtiler görülmektedir.

Böbrek Yetmezliği İlacı Nedir?

Böbrek yetmezliği hastalığı tedavisi ve ilacı kullanılmaya başlanacaksa eğer demek ki kişi böbreğinin işlevinin %90’ından fazlasını kaybetmiş demektir. Bu durumda böbreğin görevini üstlenecek başka yöntemler aranmaktadır. Böbrek yetmezliği hastaları diğer hastalara göre daha şanslılardır çünkü kalp, akciğer vs. organ yetmezliği olanların diyaliz şansları yoktur. Bu hastalar kendilerine uygun organ bulamadıkları zaman kısa süre içinde hayatlarını kaybetmektedirler. Fakat böbrek yetmezliği olan hastalar diyaliz yöntemi ile yaşamlarını devam ettirebilmektedirler. Diyaliz yöntemi bir makineye bağlı şekilde genellikle haftada 3 gün olarak ve dörder saat süreyle yapılan hemodiyaliz veya karın içine bir boru ile sıvı verilerek alınıp yapılan periton diyalizi ile uygulanmaktadır.

Böbrek yetmezliği riskli bir hastalıktır. Herkes bunun tedavisi olsa bile sonucunda olumlu etki alamayabilir. Böbreklere iyi bakmak adına gerekli kısıtlama yapılabilirse sonuçlar çok daha olumlu olabilmektedir.

Yorum yapın